Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Sezóna 2014-15

imageCzech Open Pardubice

V letošním ročníku tradičního velkého letního turnaje jsme letos měli toto zastoupení: Luboš Šilar hrál hlavní turnaj B, Jakub Nešpůrek, Michal Jareš a Ondřej Jareš hlavní turnaj D. Kubík si navíc ještě zahrál rapid turnaj družstev mládeže. Hlavní turnaje se hrály na 9 kol jednotným tempem 90 min/40 tahů + 30 min do konce partie + 30s/tah. Všechny 4 turnaje začínaly ve stejný čas, takže najednou hrálo na ploše pardubické hokejové haly přes tisíc šachistů! Úžasná atmosféra a výborné podmínky pro hru.

Výsledky: Luboš Šilar 85. místo z 234 hráčů v obtížném B turnaji. 9. místo v kategorii S60 (nad 60 let), zisk 5 bodů z 9. Jakub Nešpůrek získal 2 body a řadu zkušeností v partiích se samými zahraničními hráči. Ondřej Jareš s 5 body obsadil 84. příčku z 238 hráčů. 

Nejlépe se dařilo Michalu Jarešovi, který skončil v D turnaji na 5. místě (1. český hráč za 4 ruskými šachisty), navíc získal další cenu za 3. místo v kategorii do 12 let a za 3. místo v kategorii hráčů bez FIDE ELO.

konečné výsledky

fotky z turnaje

stránky turnaje


imageSoustředění Šajtava

Do Orlických hor letos vyrazilo 30 členů oddílu v doprovodu 5 vedoucích. Letos jsme ponechali termín na začátku prázdnin (27.06 - 04.07.), pro příští rok uvažujeme o posunu na jejich konec, před šachovou sezónu.

Denní program se ustálil takto: po rozcvičce (které se celkem bez odporu účastní všichni) a snídani následuje šachová výuka ve dvou skupinách, začátečníci a pokročilí. Skupiny vedou trenéři Evžen Gonsior a Lubomír Šilar. Po obědě a krátkém odpoledním klidu jdeme na vycházku po okolí nebo hrajeme hry na travnatém hřišti u horní chaty. Po večeři jsme ještě v jednotlivých dnech zařadili: bleskový turnaj, hádání tahů, film, promítání fotek z průběhu dne.

Úterý byl nešachový den, obešli jsme okruh přes Čertův důl, hlavní hřeben, Velkou Deštnou, Luisino údolí. Celkem asi 15 a 18 km (na konci jsme se rozdělili). Ideální počasí: oblačno, do 20°. Výstup na hřeben po horské silničce dal mnohým zabrat, potom jsme už postupovali hladce.

Na středeční noc, jasnou a s úplňkem, byla zařazena stezka odvahy. Připravil ji s využitím skautských zkušeností Miroslav Tyč. Letos pětičlenná družstva hledala vlkodlaka... ten byl do půlnoci šťastně zachráněn.

Ve čtvrtek jsme uspořádali další bleskový turnaj, tentokrát experimentálně zrychlený systém pod vedením Františka Navrátila. 13 odvážlivců pak s Ondřejem Jarešem strávilo noc pod širákem v lese. Odolali jsme náletům místních bodavých mušek a vydrželi až do rána.

Ve středu a v pátek byla zařazena simultánka proti Lubomíru Šilarovi.

fotky

výsledky turnaje v blesku

výsledky druhého bleskového turnaje


imageSkončil 3. ročník Chvaletické šachové olympiády

Poslední, 4. turnaj byl odehrán v sobotu 06.06.2015 za účasti 87 hráčů v slunečném a horkém dni.

Po skončení turnaje bylo vyhlášeno i celkové pořadí ve všech 8 kategoriích. Spolu s cenami pro první tři hráče byly předány i poháry pro celkové vítěze.

Na viděnou v příští sezóně při 4. ročníku se těší tým pořadatelů!

fotky z turnaje

výsledky kategorie A

výsledky kategorie B

výsledky kategorie C

celkové pořadí 3. ročníku


image53. šachové Zaječice

MČR družstev starších žáků, turnaj dvojic nejmladších žáků a open turnaj jednotlivců, vše rapid. 30. a 31.05 2015, Junior centrum Seč.

Nasadili jsme jedno družstvo (Michal Jareš - Vladimír Chudý - Jan Rožek - Radek Petržílka - Adam Hlína - Nela Bochníčková) a 3 dvojice (Radek Roub + Jakub Nešpůrek, Jakub Tyč + Adam Týč, Karel Tyč + Martin Vašíček). V turnaji jednotlivců hájil barvy spolku Miroslav Tyč.

výsledky MČR družstev

výsledky turnaje dvojic

výsledky turnaje jednotlivců

fotky našeho družstva z neděle (7. až 9. kolo)


imageFinále KP v Kuněticích

O víkendu 23. a 24.05. se tradičně v hostinci U přívozu v Kuněticích konalo finále krajského přeboru mládeže jednotlivců. Náš oddíl zastupoval Jan Rožek (1270), 3. nasazený v kategorii H12. Hrálo se systémem každý s každým, tempem 2x40 minut/partie + 30 s/tah. Kategorie byla silně obsazena, Honza skončil na 6. místě. Z chlapců však byl 4., což stačí na postup na podzimní mistrovství Čech. Gratulujeme! Bude tam hrát společně s Michalem Jarešem, který má postup zajištěn díky umístění na minulém MČech a proto se krajského finále nezúčastnil.

výsledky H12


imageRapid přebor v Ústí n.O.

V sobotu 16.05. proběhl v Ústí nad Orlicí krajský přebor mládeže v rapidu v kategoriích HD10 - HD20. Náročný devítikolový turnaj, hraný tempem 2x 15 min + 5 s/tah. ŠS Železné hory nasadil 9 hráčů v kategorii H10, 3 hráče v kategorii H12 a 2 hráče v kategorii H14.

výsledky HD10

výsledky HD12

výsledky HD14


imageChvaletická šachová olympiáda 2015

Třetí turnaj třetího ročníku seriálu 4 rapid turnajů pro mládež do 15ti let se konal v sobotu 02.05. za účasti 101 hráčů.

Výsledky a průběžné pořadí v samostatné sekci, fotky zde.

Poslední, čtvrtý turnaj bude v sobotu 06.06. Prezentace do 10:30, začátek v 10:30. Přihlášky jako vždy do pátku 05.06.


imageČlenská schůze

Ve čtvrtek 23. dubna se konala první členská schůze Šachového spolku Železné hory. Místem konání byla klubovna v prvním patře Domu kultury ve Chvaleticích, začátek v 18:00 hod.

Děkujeme všem, kteří věnovali svůj čas a zájem!

Dokumenty ze schůze viz sekce Informace pro členy.


imageDohrána krajská soutěž západ

Poslední, 11. kolo, nás v neděli 12.04. čekalo v nepěkné hrací místnosti Rapidu Pardubice. Tentokrát proti F družstvu domácích nastoupili naši žáci (Michal Jareš, Honza Rožek, Adam Hlína a Jakub Nešpůrek). Já (Ondřej Jareš) v roli řidiče a kapitána. Soupeři nastoupili s dvěma náhradníky, což jim však stačilo na hladké vítězství 4,5:0,5. Remízoval pouze Michal na druhé šachovnici s domácím kapitánem. Zejména na 3. a 4. šachovnici (Honza a Adam) však kluci bojovali dlouho, zaslouží si pochvalu. Zajímavostí byl věkový rozdíl 80 let (!) mezi hráči na páté šachovnici. Ani prohra nás ale nemohla připravit o postup do krajského přeboru 2. třídy

konečná tabulka:


imagePoslední kvalifikace v Mistrovicích

V sobotu 11.04. se naši žáci účastnili posledního turnaje krajské kvalifikace v kategoriích HD 10 a HD 12, který se hrál v poměrně vzdálených Mistrovicích v okrese Ústí nad Orlicí. Naše devítičlenná skupina patřila společně se skupinou dětí ze Svitav k nejpočetnějším. Děkuji touto cestou ochotným rodičům, panu Roubovi a panu Nešpůrkovi za pomoc při dopravě dětí na turnaj.

Ve skupině H10 výborně zabojoval Radek Roub a svým druhým místem v kategorii chlapců se určitě zařadil k našim nadějím v příštích letech. Jediným turnajem se dostal do náhradníků krajského přeboru. Škoda, že zranění na začátku školního roku mu neumožnilo se účastnit některého z předchozích turnajů kvalifikace. Určitě by na krajský přebor dosáhl. O úspěchu nebo průměrném výsledku u Jakuba Nešpůrka a Tomáše Rožka rozhodovalo poslední kolo. Žel oba prohráli. Ale i přes tento drobný neúspěch patří oba k našim nadějím. Jakub Tyč a zejména Karel Tyč platili "daň" za to, že turnajů se účastní prvním rokem a sbírají cenné zkušenosti. Určitě se i oni v budoucnosti dočkají lepších výsledků.

Ve skupině H12 měl největší úkol Honza Rožek: pokusit se postoupit do finále krajského přeboru. Bohužel turnaj se mu příliš nepovedl, zaznamenal několik špatných výsledků a je tak zatím 2. náhradníkem. Mohlo by to však přesto na účast ve finále stačit, pokud nebudou hrát Michal Jareš a Rudolf Jun, kteří mají již postup na MČech jistý. Michal Jareš hrál zpočátku až příliš uvolněně s vědomím, že "o nic nejde" a výsledkem byly zbytečné ztráty, zejména s Dudlovou. Celkové 3. místo v kategorii chlapců je sice pěkné, ale Michal má na víc. Šimon Pospíšil a Tobias Brunclík sbírali zkušenosti podobně jako bratři Tyčové v kategorii H10.

výsledky HD 10

výsledky HD 12


imageOrlická šachovnice

Výprava našeho oddílu v sobotu 28.03. na tradiční turnaj do Ústí nad Orlicí letos čítala 4 hráče v hlavním turnaji a 2 hráče v krajském přeboru do 8 let. Oba jsou to devítikolové turnaje s tempem 2x 15 minut bez přidávání, tj. stejně jako naše Chvaletická olympiáda. Jen ta 2 kola navíc jsou hlavně pro nejmladší žáky náročná. Hlavní turnaj se hraje společně, chlapci i dívky r. 2000 a mladší.

výsledky Orlické šachovnice

výsledky KP HD8


imageMistrovství ČR škol v šachu

Ve dnech 30. a 31.3. 2015 Šachový spolek Železné hory pořádal finálový turnaj Mistrovství ČR škol v šachu, kategorie 6. až 9. třída ZŠ. Jednalo se o devítikolový rapid turnaj čtyřčlenných družstev. Místem konání byl nově rekonstruovaný EA Hotel Kraskov u Třemošnice, v příjemném a klidném prostředí Železných hor.

Vítězem mezi 32 týmy se stalo družstvo Gymnázium Mikulášské náměstí Plzeň. Nejlepším jednotlivcem byl Václav Grundman, Gymnázium TGM Ústí nad Orlicí.

Podrobné informace o turnaji jsou v samostatné sekci MČR škol v šachu.


imageZakončení KPDŽ ve Svitavách

V sobotu 23.3. jsme ve Svitavách sehráli poslední 3 kola krajského přeboru družstev starších žáků. Našimi soupeři byli domácí Svitavy (vyhráli jsme těsně 3,5-2,5), Polička C (výhra 5:1) a na závěr Polabiny E (prohra 1:5). V konečném pořadí obsadilo naše družstvo 5. příčku z 9 soutěžících:

 

kompletní výsledky

podrobné výsledky družstva

fotky


imageMČR mládeže v Koutech nad Desnou

Ve dnech 07. až 14. 03. 2015 se v Jeseníkách konalo MČR mládeže. Náš Šachový spolek reprezentoval Michal Jareš v kategorii chlapců do deseti let (H10). V kategorii hrálo 24 nejlépe umístěných účastníků kvalifikačních soutěží. Cílem bylo nasbírat další zkušenosti a pokud možno se probojovat do první poloviny, což se nakonec podařilo. Výsledkem je 11. místo se ziskem 5 bodů (5 výher, 4 prohry, výkon 1423).
Já (Ondřej Jareš) jsem si vyzkoušel, jaké to je hrát s talentovanými dětmi, v turnaji Národní Open. Se 4 body jsem skončil hluboko ve startovním poli, ale zahrál jsem si dobře :-)
Kromě partií jsme navštívili 3 z 5 přednášek (Richard Biolek, Pavel Šimáček a Jiří Tůma). Michal také absolvoval kontrolní test, i když se mu příliš nechtělo...

výsledky kategorie H10

partie a další info

fotky z turnaje


imageDruhý turnaj Chvaletické šachové olympiády

Účast dětí na Chvaletické šachové olympiádě překročila ve 2. turnaji poprvé (a výrazně) stovku!
Oblíbenost Chvaletické šachové olympiády rychle roste. Již v prvním turnaji 3. ročníku byl zaznamenán rekord 95 dětí a 7. března při druhém turnaji jsme poprvé překročili stovku, když si přijelo nebo přišlo zahrát 119 dětí!! Slušné bylo zastoupení i „domácích“ dětí Šachového spolku Železné hory: celkem 41 (to je 53 % z evidovaných 77 dětí v našich šachových kroužcích).
Jak se našim zástupcům dařilo, je možné vidět na výsledkových listinách. Za velmi dobré výkony lze tentokrát pochválit Jakuba Nešpůrka, Jakuba Tyče, Radka Rouba a Adama Týče v kategorii dětí  narozených 2006 a mladších.
V kategorii dětí narozených v roce 2003 a později již tradičně k nejlepším patří Třemošnická čtveřice Jan Rožek, Adam Hlína, Marek Tlapák a Martin Urban. Na startu tentokrát chyběl Michal Jareš, který se od 7.3. do 14.3. účastní Mistrovství ČR v kategorii chlapců do 10 let v Koutech nad Desnou.
V nejstarší kategorii dětí ročníku 2000-2002 nás dobře reprezentuje Mira Maňáková a vzhledem k hodnotě LOK rapid i Vláďa Chudý a Radek Petržílka.
A dále je třeba vyjmenovat i naše začátečníky, s jejichž  chutí hrát šachy i výkony jsme velmi spokojeni:
Ve skupině 2006 a mladší: Černý Sebastian, Šurkala Jakub, Vojtěch Jahoda, Filip Robovský, Martin Vašíček, Vojtěch Kment, Simona Palečková, Karel Tyč, Adam Chadraba, Matěj Danko, Eliška Nesládková, Sebastian Čabala, Kryštof Bochníček, Karel a Lukáš Horákovi.
Ve skupině 2003-2005: Ondřej Knoll, Michal Černil, Matouš Ryglevicz, Šimon Pospíšil, Lyashko Serhyi, Tobias Brunclík, Adam Buřival, Drábek Václav, Nela Bochníčková, Jiří Holeček a Lucie Marešová.

3. kolo olympiády se bude hrát v sobotu 2. května, tedy v období čtyřdenního volna. Bude i zde účast rekordní?

výsledky kategorie A (r. 2006 a mladší)

výsledky kategorie B (r. 2003 - 2005)

výsledky kategorie C (r. 2000 - 2002)

průběžné pořadí po turnaji 2

fotky


imagePostupujeme do krajského přeboru II. třídy!

Dvě kola před ukončením Krajské soutěže „Západ“ je již nezvratným faktem, že vytoužený postup do KP II. třídy je skutečností.
V neděli 1.3. jsme nastoupili k prověrce našeho umění v Chrudimi s jejich D mužstvem. Protože jsme těsně zvítězili 3:2 (o výhře rozhodl svým vítězstvím Mirek Tyč, všichni ostatní remízovali) a současně Chrudim C prohrála s Polabinami F 2:3, znamená to náš jistý postup bez ohledu na výsledky posledních dvou kol soutěže. Tabulku vedeme s úctyhodným osmibodovým náskokem, nejlepším skóre a tomu odpovídá i umístění jednotlivých našich hráčů v tabulce výsledků jednotlivců.
Naše radost je o to větší, že utkání bylo jako oficiálně první, které se hrálo pod naší novou hlavičkou Šachový spolek Železné hory. 
V posledních dvou utkáních nás čeká tedy klid a také možnost dát příležitost si zahrát mladým hráčům, protože výsledek už nebude to podstatné a mladí potřebují získat zápasové zkušenosti.

Společné foto před utkáním

(zleva Tyč, Jareš, Šilar, Dunajčík, Jura)


imageDružstva mladších žáků ve Svitavách

V sobotu 28.2.2015 se konala pro náš Šachový spolek Železné hory důležitá soutěž - Přebor Pardubického kraje družstev mladších žáků v šachu ve Svitavách.

Tuto soutěž jsme obsadili dvěma družstvy: Šachový spolek Železné hory A  (Jareš Michal - Rožek Jan - Hlína Adam -Tlapák Marek - Nešpůrek Jakub - Bochníčková Nela) a Šachový spolek Železné hory B  (Urban Martin - Rožek Tomáš -Roub Radek - Brunclík Tobias -Týč Adam - Nesládková Eliška).

Čas zahájení (prezentace od 8:00 do 8:20, start 8:30) a vzdálenost 120 km znamenala časné ranní vstávání, z Týnce jsme odjížděli v 5:45. Ve Svitavách jsme se sešli včas a v kompletní sestavě. Letos bylo na startu 18 družstev s celkem 106 hráči.

Áčko, které bylo 4. nasazené, skončilo na 9. místě (před posledním kolem 4. místo). Béčko potvrdilo nasazení a skončilo 15. Zajímavé bylo 5. kolo, ve kterém měla obě družstva po 5 bodech a los je svedl proti sobě, na druhé šachovnici proti sobě hráli bratři Rožkovi.

Výsledky

Výsledky áčka podrobně

Výsledky béčka podrobně

Fotky z turnaje


imagePrvní turnaj Chvaletické šachové olympiády

3. ročník seriálu 4 turnajů pro hráče do 15ti let byl zahájen v sobotu 14.02.2015 již tradičně v sále Kulturního domu ve Chvaleticích. I přes jarní prázdniny, které právě začaly v okrese Pardubice, a přes chřipkovou epidemii přijelo 95 dětí!

Zúčastnilo se hodně zatím neregistrovaných členů našich šachových kroužků, již pod hlavičkou Šachového spolku Železné hory. Pro mnohé z nich to byl vůbec první turnaj. Naši registrovaní hráči dosud hrají pod starým názvem TJ Energetik Chvaletice.

Doufáme, že se všem účastníkům dnešní šachová atmosféra líbila a těšíme se na setkání při druhém turnaji, v sobotu 07.03.2015! Pokud bude počet hráčů ještě větší, využijeme příště i balkon, kde by hrála nejstarší kategorie.

fotky z průběhu turnaje

výsledky kategorie A (r. 2006 a mladší)

výsledky kategorie B (r. 2003 - 2005)

výsledky kategorie C (r. 2000 - 2002)


imageŠachový spolek založen

Dne 03.01.2015 bylo Městským soudem v Praze zaregistrováno založení Šachového spolku Železné hory. Tím se původní šachový oddíl TJ Energetik Chvaletice po dvou letech existence osamostatnil. Většina dosavadních členů bude pokračovat i v novém spolku, zároveň nyní registrujeme nové členy.

Členskou schůzi připravujeme na jaro 2015.

Edit: 26.02.2015 byl oddíl přejmenován i v databázi Šachového svazu ČR.


imageO Radniční korbel, Jihlava 24.01.2015

Na turnaj jsem obdržel pozvánku od mého kamaráda Pavla Švandy, který je rodákem z Jihlavy a rovněž v současnosti zde bydlí a pracuje. S Pavlem se kamarádíme od studií na chemických školách v Pardubicích. Vzájemně se zveme na různé šachové akce konané v našich regionech a dokonce občas si zahrajeme i na turnajích v Rakousku.

Turnaj "O Radniční pivovarský korbel" se konal v sobotu 24. ledna v Jihlavě v krásném prostředí jihlavského podzemního sklepení na náměstí. Turnaj byl hrán švýcarským systémem na 9 utkání s tempem 10 minut na partii pro každého hráče. Tedy podmínky pro mě jako stvořené. Posilněn dvěma panáky myslivecké po nedostižném vzoru (nebo po vzoru nedostižného?) Františka Navrátila jsem vstoupil razantně do soutěže třemi výhrami se slabšími soupeři. Po třetím panáku jsem si dal výherní pauzu a dvakrát remízoval. Poslední z této série remíz byla s Pavlem Švandou ihned po prvním provedeném tahu, čímž jsme oba získali volný stůl a prázdnou jídelnu v přestávce na oběd. Po obědě jsme s Pavlem ještě zašli do cukrárny na pohár, což se jako manévr moc nepovedlo, protože pohár, který jsme si oba dali byl tak velký, že byl předem odsouzen k tomu, aby jsme ho nedojedli. Zřejmě se jednalo o rodinné menu, což jsme při prohlížení nabídky přehlédli ..... Za tento omyl jsem byl náležitě potrestán prohrou v 6. kole s Josefem Kratochvílem (mimochodem ten mě poráží vždy, takže zas tak velká ztráta to nebyla :-).

A turnaj jsem zakončil stejně jako jeho začátek třemi výhrami černými figurami s hráči v popředí a v rámci toho také s vítězem turnaje Františkem Vránou (divil jsem se, co ten švýcarský manager taky neumí udělat s nasazením dvojic ... :-) a bylo dobře, že jsem se neuchýlil k protestům.

Turnaj se zdá, že bude pokračovat i 2. ročníkem a je výzvou k účasti i pro naše další hráče. Pořadatelé trefili se vším na co sáhli do černého.

Lubomír Šilar

Výsledky


imageŠesté kolo KS západ

V šestém kole KS západ k nám v neděli 18.01.20215 přijel zatím nejtěžší soupeř, družstvo Krucemburku. Zvítězili jsme těsně 3:2.

Naše šance na postup do KP II jsou značné. Nepromarníme je?

 


imageKvalifikace HD 10 a 12 Lanškroun

Ke 3. kvalifikačnímu turnaji, který se hrál v sobotu 17. ledna 2015 v Lanškrouně, odcestovala poměrně početná skupina dětí i z našeho oddílu. A k tomu i početná skupina vedoucích, především řidičů aut a rodičů.

V H 12 šlo o hodně především Honzovi Rožkovi, který držel v rukou reálnou naději na postup do finále krajského přeboru. Dále startovali Michal Jareš, který má v rukou již jistý postup a díru do světa se pokusili udělat Martin Urban, Adam Hlína a Marek Tlapák. Úplně první turnaj si zahrál Tomáš Polách ze Břehů.

Tradičně nejlepší byl z našich Michal Jareš, který obsadil v turnaji 3. místo, se kterým však příliš spokojen není, protože partie s Junem se mu příliš nepovedla a zbytečně po hrubé chybě prohrál.

Jan Rožek opět turnaj skvěle rozehrál. Ve druhém kole sice prohrál s Junem (partii však měl vyhranou), ale potom dvakrát vyhrál a mohl dál bojovat o čelo tabulky. Jenže o přestávce mezi 4. a 5. kolem si bolestivě zranil koleno a jeho výkon a soustředění na šachy šly rapidně dolů. Ve zbývajících třech partiích získal pouze půl bodu. Zejména hodně pokazil vyhranou partii s Ondřejem Půlpánem, když neproměnil ve výhru dva spojené volné pěšce ... Honza se sice drží stále v blízko postupového místa, ale v posledním klání v dubnu v Mistrovicích musí pořádně zabrat a neváhat.

Trio Urban-Hlína-Tlapák zahrálo tradičně a díra do světa se nekonala. Světlé okamžiky byly střídány hrubými chybami a umístění všech uprostřed startovního pole trochu mrzí. Hoši mají určitě na víc!

Tomáš Polách pocítil, jak chutná šachový chlebíček a neúspěch v turnaji ho určitě neodradí od dalších pokusů. Každý si tím musí projít!

V H 10 jsme byli zastoupeni Jakubem Nešpůrkem, Tomášem Rožkem, Jakubem a Karlem Tyčovými.

Tomáš Rožek získal 4 body a hrál dobře až na maličkost. Dvě jasně vyhrané partie pokazil dvojnásobným přehlédnutím šachu potrestané prohrou partie ... Hodně podobně si vedli i Jakub Tyč a Jakub Nešpůrek.

Ve velmi dobrém světle se ukázal Karel Tyč se ziskem 3 bodů. Na ročník narození 2008 a minimální zkušenost s turnaji je jeho bodový zisk určitě příslibem!

Výsledky HD 12

Výsledky HD 10

Průběžné pořadí HD 12 po třech turnajích

Průběžné pořadí HD 10 po třech turnajích


imageKS žákovských družstev, Chvaletice

V sobotu 10. ledna byl náš oddíl pořadatelem 2. turnaje Krajské soutěže družstev žáků. Na startu se sešel rekordní počet 17 startujících družstev. Z tohoto počtu bylo 6 družstev ENERGETIKU Chvaletice !! (Družstva Chvaletice B až F a družstvo s názvem "Přijeli jsme si zahrát" - to bylo z 80 % naše a 20 % Rapidu Pardubice. Byla v něm i naše nejmladší účastnice.

Poprvé dostali možnost si zahrát  šachový turnaj naši noví a zároveň nejmladší žáci. A přes to, že jich přišla necelá čtvrtina, bylo to znát na zaplněnosti hracího sálu :-)

Samozřejmě nebylo možné očekávat hned napoprvé oslnivé výsledky. Turnaj se dětem líbil a určitě dostali větší chuť trénovat, aby už na příštím turnaji dopadly lépe.

Nejmladší účastnicí byla vyhlášena Vanesa Svobodová z Kojic (nar. 2008), která navštěvuje 1. třídu Chvaletické základní školy.

Z našich dalších hráčů podali nejlepší výkony Ondřej Černý z Týnce nad Labem, který získal 6 bodů ze 7 partií a určitě by byla pro náš klub přínosem jeho registrace. Dařilo se také Jardovi Šmídovi, který získal 5,5 bodu ze 7 partií. Výsledky ostatních byly průměrné a u začátečníků očekávané.

Nejbližším turnajem pro naše začátečníky bude Chvaletická šachová olympiáda, jejíž 3. ročník bude zahájen v březnu.

Výsledky


imagePáté kolo KS západ

V 5. kole KS 5. ledna 2015 jsme (ještě stále pod hlavičkou ENERGETIK Chvaletice) nastoupili v obvyklé sestavě (zatím všechna utkání našeho družstva sehrálo pouhých pět hráčů přesně podle hesla "vítězná sestava se nemá měnit") a opět zvítězili. Tentokrát to bylo těsné vítězství, trochu hrané na jistotu.
Utkání jsme hráli v Pardubicích s družstvem RAPID Pardubice G.
Rychlé bylo vítězství Luboše Šilara, když soupeř nezvládl zahájení a rychle ztratil pěšce a později ztrácel další materiál s beznadějnou pozicí. A když přidal druhý bod Mirek Tyč, který soupeře převálcoval útokem na krále a konečným ziskem dámy za střelce, zdálo se být vše jasné. Dobře vypadala pozice Jirky Dunajčíka a Jirka Jura se vzpamatoval (vstal z mrtvých...) z otřesného přehmatu v zahájení. A protože jsme nechtěli nijak riskovat, tak jsme obě partie v lepších pozicích našich hráčů dali za remízu. Stav byl 3:1 a vítězství tedy jisté. Poslední partie Ondry Jareše se nakonec z hodně remízových obrazců proměnila ve ztrátu dvou pěšců na dámském křídle s následnou kapitulací našeho hráče.
Po tomto vítězství máme nadále plný počet bodů, samostatně vládneme tabulce s nejlepším skórem a s dvoubodovým náskokem před nejbližšími pronásledovateli Chrudimí C a RAPIDEM F.
V 6. kole hrajeme 18. ledna doma s remízovým králem, družstvem Krucemburku, které má na svém kontě již 4 remízy z 5 utkání. Dokážeme si poradit s jejich neporazitelností?


imagePokračování KPDŽ v Hlinsku

Začal nový rok a jeho první víkend a už je zde pro naše hráče nabitý program.
Jako první vstoupili do soutěže naši žáci v krajském přeboru starších žáků. V Hlinsku nás čekalo utkání 4. a 5. kola soutěže.
V prvním utkání jsme jako "domácí" sehráli velmi vyrovnaný zápas s Mistrovicemi. Po velkém boji utkání skončilo zřejmě zaslouženě nerozhodně 3:3.
Nejprve Adam Hlína spolehlivě porazil svého "slabšího" soupeře na 6. šachovnici. Na naší straně však velmi slabě sehrál zahájení Radek Petržílka a bylo rychle vyrovnáno. Potom jsme se opět dostali do vedení, když Honza Rožek jednoznačně svého soupeře přehrál.
Jenže zanedlouho bylo opět srovnáno, protože Vláďa Chudý hodně pokazil velmi dobře rozehranou partii. Čekalo se na výsledky na 2. a 5. šachovnici. Jednu chvíli se zdálo, že tyto partie vyhrajeme obě, potom zase, že vyhrajeme sotva jednu. To bylo v okamžiku, když Michal Jareš na 2. šachovnici hodně přecenil svoji pozici a ocitl se v ohrožení. Od jeho soupeře však přišla dost nečekaná nabídka remízy, a protože i na 5. šachovnici postavení zaručovalo našim barvám remízu, nebylo co řešit a byli jsme rádi za konečný výsledek 3:3.
Škoda, utkání jsme chtěli vyhrát. Šance byly.
Druhé utkání jsme odehráli proti favorizovanému družstvu Lanškrouna B, které mělo na většině šachovnic výrazně starší a zkušenější hráče. Naši chlapci bojovali jak nejlépe uměli, ale nakonec museli kapitulovat poměrem 1:5. Za zmínku stojí pěkná výhra Michala Jareše, kterého jeho soupeř hodně podcenil a po zásluze prohrál. Michal sehrál tuto partii mazaně jako liška a s velkým přehledem! Chválím.
Naše dnešní vystoupení vcelku hodnotím pozitivně. Již jsme zdaleka nehráli zbrkle. Škoda jen, že jsme nedokázali využít více šancí, které se v jednotlivých partiích naskytly. Vše si ukážeme při rozboru partií na schůzkách kroužků.

Luboš Šilar

Výsledky KPDŽ po 6. kole

Fotky


imageŠachový spolek Železné hory

Probouzející se Západ našeho kraje (zastoupený šachovým oddílem TJ ENERGETIK Chvaletice) začal budovat opravdu od podlahy. V současnosti se uvedený mladý oddíl věnuje dětem již ve 4 centrech (Třemošnice, Ronov nad Doubravou, Chvaletice a Týnec nad Labem). Vedle dvacítky již registrovaných dětí v šachovém svazu ČR zde kroužky navštěvuje dalších 70 dětí. Proto se vedení šachového oddílu TJ ENERGETIK rozhodlo od ledna 2015 osamostatnit a založit spolek pod názvem "ŠACHOVÝ SPOLEK ŽELEZNÉ HORY".

Ke změně názvu šachového oddílu dojde ihned po registraci nového subjektu u Krajského soudu s tím, že dojde k automatickému převedení všech hráčů, kteří vystupovali až dosud pod TJ ENERGETIK Chvaletice.

Nový blok - dvojitým kliknutím zde, zahájíte úpravu bloku...


imageVánoční turnaj Třemošnice

Ve čtvrtek 11. prosince 2014 se na ZŠ Třemošnice konal druhý ročník Vánočního turnaje. Hrálo se na sedm kol rapidu švýcarským systémem.

Společný turnaj pro 38 dětí, nejen ze šachových kroužků ze ZŠ Třemošnice, Ronov nad Doubravou, Týnec nad Labem. Vyhlášení proběhlo ve 4 kategoriích (starší/mladší žáci, registrovaní/neregistrovaní).

Výsledky turnaje


imageKrajské kolo přeboru škol v kategorii 1.-5. tříd

Školní družstvo ZŠ Třemošnice (všichni kluci jsou z jedné 4. třídy ZŠ), vedené Lubošem Šilarem, dosáhlo po loňském druhém místě v přeboru škol Pardubického kraje tentokrát na prvenství. Blahopřejeme!

 

Na foto odleva: Honza Rožek - Adam Hlína - Martin Urban - Tomáš Tlustý - Marek Tlapák.


imageKvalifikace Hlinsko

V sobotu 29. listopadu zavítala naše sedmičlenná dětská výprava s doprovodem na kvalifikaci krajského přeboru jednotlivců v kategorii H 10 (Jakub Nešpůrek, Tomáš Rožek a Jakub Tyč) a H 12 (Michal Jareš, Jan Rožek, Adam Hlína a Martin Urban).

V mladší kategorii se po krátké odmlce objevil Jakub Nešpůrek. I tak byla absence znát a Jakub po výkonech jako na houpačce skončil v konečném pořadí uprostřed startovního pole. Vůbec se nedařilo Tomášovi Rožkovi a umístění na chvostu startovního pole mu vůbec nesluší. Kvalifikaci si vyzkoušel i u nás nový Jakub Tyč, který teprve sbírá turnajové zkušenosti.

V kategorii dvanáctiletých předchozími úspěchy namlsaný Michal Jareš ukázal, že mu v tomto turnaji o nic nejde (kromě eventuálního 1. místa), experimentoval více než je zdrávo a všechny tyto okolnosti se odrazily na celkovém umístění. I tak z našich hráčů skončil jako nejlepší na 5. místě. Finiš se tentokrát povedl Janu Rožkovi, vcelku dohnal ztrátu ze začátku turnaje a také s 5 body skončil na 8. místě. Tím získal cenné body pro eventuální postup do finále krajského přeboru.

Nic mimořádného nepředvedli Adam Hlína a zejména Martin Urban, jejichž partie byly poznamenány přemírou hrubých chyb a celkovým umístěním, které je daleko za jejich schopnostmi ...

Takže ve zbývajících turnajích kvalifikace musíme patřičně zabrat !

L. Š.

Fotogalerie

Výsledky HD 10

Výsledky HD 12


imageKS západ pokračovala třetím kolem

V KS "západ" nás v neděli 23.11. čekalo mladé družstvo ŠK Polabiny I. V domácím prostředí jsme nedali soupeři nejmenší šanci a po vítězství 5:0 jsme se udrželi ve vedení soutěže a navíc se od 2. - 4. družstva odpoutali o důležité dva zápasové body.

V kole číslo 4 se v neděli 7. 12. utkáme se silným družstvem Hlinska. Opět počítáme s osvědčenou sestavou Šilar-Dunajčík-Jareš O.-Tyč-Jura.


imageTrojkolo KPDŽ ve Chvaleticích

Naše mladé družstvo nastoupilo v sobotu 22.11. k prvním třem utkáním v KP družstev starších žáků a přes žádnou zkušenost s podobnými zápasy podalo snaživý výkon, i když ne všechno jsme zvládli bez vad na kráse.

V prvním utkání jsme hráli s favorizovaným družstvem ŠK Polabiny D. Díky zbytečně rychlé hře s řadou hrubých chyb prohráli velmi záhy Martin Urban a Adam Hlína. Zdálo se, že rychle a hodně vysoko prohrajeme. Jenže najednou jsme pocítili šanci. Vyhraní byli Honza Rožek a Radek Petržílka. Nadějnou pozici držel i Michal Jareš. Ve špatné pozici vynalézal i Vláďa Chudý.  Jenže potom přišel zkrat Radka Petržílky, když přijal remízu ve vyhrané pozici a navíc se zhoršila pozice Vládi Chudého. Tím bylo rozhodnuto. Nakonec vyhrál jen Honza Rožek a Michal Jareš remízoval. Vláďa Chudý přes velkou snahu prohrál a tím bylo upraveno skóre na 2:4 v náš neprospěch, tedy vcelku lichotivý výsledek.

Důležité bylo 2 kolo, ve kterém nás čekalo družstvo Chotěboře. Toto utkání jsme začali výborně a po výhrách Radka, Honzy a Michala jsme vedli hladce 3:0. Marek Tlapák, který vystřídal Martina Urbana, měl naprosto vyrovnanou pozici a tato skutečnost měla rozhodnout utkání v náš prospěch. Jenže .... Marek se dopustil hrubé chyby a ztratil věž a potom i partii, Vláďa pozici neudržel a prohrál a za stavu 3:2 stál bohužel i Adam Hlína na prohru. Ale v tomto okamžiku se k nám vrchovatě přiklonila štěstěna a Adam Hlína sebral soupeři dámu a potom už lehce vyhrál. Celkové vítězství 4:2 nám dává velkou šanci na udržení v soutěži i pro příští sezonu.

Kolo číslo 3 bylo pro nás hodně perné, protože jsme hráli s velkým favoritem, družstvem Hlinska. Na výsledku 1/2 : 5 1/2 se podepsala naše únava a také nevyužitá šance na výhru v partii Radka Petržílky. V utkání remízoval pouze Michal Jareš a potvrdil tak svoji současnou formu a rychlý šachový růst.

Soutěž pro nás bude pokračovat v sobotu 3. ledna (konec Vánočních prázdnin) v Hlinsku.

Výsledky kol 1 - 3

Fotogalerie


imagePřebor základních škol okresu Pardubice, Chvaletice 14.11.2014

V pátek 14. listopadu se v prostorném tanečním sálu Domu kultury ve Chvaleticích konal přebor čtyřčlenných družstev základních škol v šachu, kterého se účastnilo 12 družstev, z toho sedm v kategorii 6. - 9. třída a pět v kategorii 1. - 5. třída. V přeboru jsme měli i několik našich bývalých i současných hráčů ve dvou družstvech ZŠ Chvaletice. Družstvo chlapců ve složení Ondřej Bohuněk - Vojtěch Musil - Ondřej Míšek - Ondřej Bochníček (+ náhradník Vojtěch Bochníček) obsadilo celkově slušné 3. místo. Družstvo "podržel" Ondřej Míšek, který se ziskem 6 bodů ze 7 partií byl nejlepší na své šachovnici. Můžeme jen doufat, že tento úspěch ho nakopne a povzbudí a on se vrátí do řad šachistů, které před rokem opustil ... Družstvo děvčat ve složení Mira Maňáková - Lenka Křemenáková - Markéta Havlíčková - Blažena Poláková obsadilo těsně poslední příčku.

Konečné pořadí podle kategorií

Konečné pořadí podrobně 


imagePřebor základních škol okresu Chrudim, Třemošnice 13.11.2014

Ve čtvrtek 13. listopadu se v Domu kultury v Třemošnici konal přebor čtyřčlenných družstev základních škol v šachu, kterého se účastnilo 10 družstev, z toho sedm v kategorii 6. - 9. třída a tři v kategorii 1. - 5. třída. V přeboru jsme měli i několik našich bývalých i současných hráčů ve dvou družstvech ZŠ Třemošnice a jednom družstvu ZŠ Ronov nad Doubravou.

Ve starší kategorii družstvo ZŠ Ronov nad Doubravou ve složení Vladimír ChudýRadek PetržílkaLukáš StudničkaJaroslav Šmíd statečně vzdorovalo hráčské přesile družstev z Hlinska, leč zejména hráčské umění rozhodlo o konečném pořadí, kde jsme nepatřili mezi vítěze.

Jiná situace měla být v mladší kategorii 1. – 5. tříd, kde jsme očekávali jasný postup ZŠ Třemošnice do přeboru kraje, který se bude hrát v úterý 2. prosince 2014 ve Svitavách. Jenže čtyřlístek ve složení Jan RožekTomáš TlustýAdam HlínaMartin Urban neměl navzdory očekávání oporu na prvních dvou šachovnicích a musel se sklonit před mladšími žáky ze ZŠ Chrast. Naštěstí i na letošním přeboru kraje nakonec ZŠ Třemošnice chybět nebude, protože tak byla oceněna loňská účast tohoto družstva na Přeboru ČR ve Vyškově a umístění z Třemošnice je považováno za krátkodobý výpadek … doufejme ….

Družstvo ZŠ Třemošnice B ve složení Jakub TlustýMarek TlapákFilip HanuškaTomáš Rožek rovněž příliš nezářilo a jediný kdo družstvo podržel  velmi solidním výkonem byl Marek, který si tak řekl o nominaci na KP ve Svitavách. Družstvo starších žáků ZŠ Třemošnice  ve složení Jan TonnerLucie UrbanováOndřej LebduškaJan Holeka na silnou konkurenci nestačilo.

Konečné pořadí podle kategorií

Konečné pořadí podrobně


imageVynikající úspěch našeho mladého hráče

Od pátku 14. listopadu do neděle 16. listopadu 2014 se v Harrachově konalo Mistrovství Čech mládeže do 8 a do 10 let. Ve starší kategorii jsme měli našeho zástupce, velmi talentovaného Michala Jareše, který hrál takto významnou soutěž poprvé v životě. A hned první vystoupení bylo doslova šokující!  Umístění Michala v první desítce (7. místo) je fantastické a mimo jiné znamená postup na Mistrovství České republiky mládeže 2015. Michal byl celkově nejlepší z nominovaných hráčů Pardubického kraje a přímý postup na Mistrovství ČR si mezi nimi vybojoval jako jediný!
Michal hraje šachy druhou sezonu, která je teprve na začátku. Po jediném roce činnosti od své registrace dokázal postoupit mezi elitu České republiky dané věkové kategorie ve sportovním odvětví, které má velmi širokou základnu a tudíž i značnou konkurenci. Michale, blahopřejeme a ať se Ti tak daří i nadále.

Výsledky kategorie HD 10

Hrací sál před začátkem turnaje


imageV čele tabulky KS západ i po druhém kole

V neděli 19.10.2014 bylo odehráno první kolo krajské soutěže západ. Hostili jsme družstvo z Miřetic, které si odvezlo pouze půl bodu. Díky tomu je náš tým po prvním kole v čele tabulky.

Výsledky prvního kola

Druhé kolo bylo odehráno 9.11.2014. Zavítali jsme do polabinské restaurace Paluba, kde nás čekal soupeř v podobě F družstva 2222 ŠK Polabiny. Po vítězství 3,5:1,5 jsme vedení uhájili.

 


imageZ Poličky vezeme zásluhou Michala Jareše mimořádný úspěch!

Skupinka šesti mladých hráčů z našeho oddílu v doprovodu rodičů a trenéra dorazila v sobotu 18. října na 1. turnaj krajské kvalifikace HD 10 a HD 12 v Poličce. Je třeba dodat, že jsme byli hodně vidět a můžeme se velmi radovat, protože jsme domů přivezli přímý postup Michala Jareše v kategorii H 12 do krajského přeboru! Michal totiž turnaj "dvanáctek" vyhrál - gratulace do Týnce nad Labem !

Další dva naši borci ve stejné kategorii Jan Rožek a Martin Urban uhráli 4 body, a oba může hodně v celkovém závěrečném hodnocení kvalifikace mrzet, že v Poličce nevyužili všechny své šance a zejména poslední kolo doslova "zazdili" zbytečnými nulami.  Přitom turnaj odehráli v solidní formě. Jenom zvládnutí klíčových partií jim tentokrát vůbec nevyšlo.

A další dva naši hráči této kategorie (oba jsou v ní nováčci), Marek Tlapák a Filip Hanuška ví, že ještě mají co zlepšovat, aby se protlačili mezi nejlepší.

V kategorii H 10 podal velmi dobrý výkon Tomáš Rožek, získal 4 body ze 7 partií a je určitě se svým výsledkem spokojen!

Lubomír Šilar, 18.10.2014 

Výsledky kategorie HD 12

Výsledky kategorie HD10

Závěrečné společné foto ... a s trenérem


imageNaším hlavním cílem je příprava šachového dorostu

I nadále se náš oddíl bude věnovat získávání nových členů oddílu vlastním přičiněním, tj. tréninkem mládeže.
Proto jsme na začátku školního roku provedli intenzivní nábor nových žáčků celkem na čtyřech školách – Chvaletice, Týnec nad Labem, Třemošnice a Ronov nad Doubravou. Naše práce se vyplatila a situace je více než slibná:
Ve Chvaleticích máme celkem 14 nových dětí, které trénují ve středu v základní škole od 14:30 hodin do 16 hodin.
V Týnci nad Labem máme celkem 23 žáků. Ti mají trénink rovněž ve středu od 12:30 do 14 hodin na místní základní škole.
V Třemošnici je nových žáčků celkem dvanáct. Trénují ve čtvrtek od 12:45 do 14:15 hodin. Na této škole máme i velmi úspěšné pokročilejší žáky  (účastníci přeboru ČR Základních škol v kategorii 1. – 5. tříd). Těchto pokročilých žáků je celkem 10 a trénují ve čtvrtek od 14:15 hodin do 15:45 hodin.
V Ronově nad Doubravou máme 9 začínajících žáčků, kteří trénují v pondělí od 13 do 15 hodin v místní Základní škole a k tomu 4 pokročilé žáky, kteří mají trénink v pátek od 14:30 hodin do 16 hodin.
Naši nejlepší žáci mají individuální trénink pod vedením ing. Šilara ve Chvaleticích vždy ve čtvrtek od 16:30 hodin do 18 hodin (Michal Jareš a Jakub Nešpůrek). Stejný trénink absolvují v pondělí někteří žáci ze ZŠ Třemošnice (bratři Rožkové, Adam Hlína, Martin Urban a Marek Tlapák).
A nakonec máme skupinku 4 žáků v Břehách u Přelouče, kterým se věnuje pan Tyč.
Rekapitulace:

  • Chvaletice   14 Z + 3 P (+ 2 P málo aktivní…)
  • Týnec n.L.   23 Z
  • Třemošnice   12 Z + 10 P
  • Ronov n.D.   9 Z + 4 P      
  • Břehy u Přelouče   2 Z + 2 P

To je celkem 60 začátečníků (!!)  a 19 + 2 pokročilých (!). Zřejmě se jedná o nejpočetnější skupinu žáků v celém Pardubickém kraji. Máme tak zaděláno na budoucí úspěchy?

LŠ 04.10.2014


imageÚspěch v konkurzech nás zavazuje

Náš oddíl se účastnil konkurzů na konání různých soutěží mládeže a vyšli jsme z něho se ctí. Komise mládeže nám přidělila celkem 4 akce, a to je oproti loňské sezoně mimořádný nárůst. Loni jsme všude jen jezdili.
Co všechno budeme pořádat:

  • Okresní přebor základních škol a víceletých gymnázií okresu Chrudim ve čtvrtek 13. listopadu v Kulturním domě v Třemošnici.
  • Okresní přebor základních škol a víceletých gymnázií okresu Pardubice v pátek 14. listopadu v Domě kultury ve Chvaleticích.
  • 1. turnaj kvalifikace Krajského přeboru v kategoriích H,D 14-16 v sobotu 15. Listopadu v Domě kultury ve Chvaleticích.
  • 2. turnaj  Krajské soutěže družstev starších žáků v sobotu 10. Ledna v Domě kultury ve Chvaleticích. Jedná se o kvalifikaci do Krajského přeboru družstev starších žáků, ve kterém bude již letos startovat naše mládežnické družstvo, které si loni vybojovalo postup.

Věříme, že i letos získáme podporu zastupitelů Městského úřadu ve Chvaleticích v podobě bezplatného pronájmu DK pro naše mládežnické soutěže. Na jaře opět chceme pořádat velmi úspěšnou Chvaletickou šachovou olympiádu v podobě 4 samostatných turnajů pro začínající i pokročilou mládež.
Litujeme pouze, že se nám nepodařilo získat pořadatelství byť jediného turnaje kvalifikace krajského přeboru žáků v kategoriích H,D 10-12, protože se jedná o naši parádní disciplínu. Naše děti budou tedy opět cestovat někdy doslova do horoucích pekel… Čekají nás totiž cesty do Poličky, Hlinska, Mistrovic a Lanškrouna. Stejné to bylo i loni. Hold budeme muset přesvědčit krajské funkcionáře, že s námi musí již vážně počítat.

LŠ 04.10.2014


image24. Hamerlingturnier des SK Zwettl 

V sobotu 20. září se v rakouském Zwettlu konal 24. ročník rapid turnaje. Kvalitně obsazeného turnaje s řadou českých zástupců se z chvaletického oddílu zúčastnil Lubomír Šilar (2144). Začalo se hrát od 14:00 a v 19:45 byl konec i s vyhlášením výsledků. Hrálo se stejným tempem jako před týdnem ve Chvaleticích, tedy 2x15 min. Náš zástupce skončil na 10. příčce se ziskem 5,5 bodu.

Výsledky


imageRapid turnaj O krále Železných hor 

V sobotu 13. září se v Domě kultury ve Chvaleticích konal 2. ročník turnaje O krále Železných hor. Na startu se sešlo 48 hráčů, řada z nich je nositeli mezinárodních titulů. Turnaj probíhal korektně ve svižném tempu včetně vyhlášení výsledků. A protože se perfektně podařilo načasovat i oběd, dali nám přítomni hráči vědět, že se jim turnaj líbil.

Na start se dostavil i obhájce loňského vítězství Martin Červený z ŠK Polabiny 2222, který ani letos nezaváhal a odvezl si 5.000 Kč za turnajové vítězství. Účast hráče na 2. místě - ostříleného Josefa Přibyla z Prahy, v minulosti i našeho reprezentanta, byla pro náš oddíl poctou a jsme rádi, že se mu turnaj vydařil. Jeho oddílový kolega Daniel Rous obsadil překvapivě místo třetí a určitě byl také spokojen.

Škoda, že nepřijelo více účastníků. Při hledání chyby jsme pozdě přišli na skutečnost, že ne do všech míst České republiky se dostaly propozice turnaje. Určitě pro 3. ročník sjednáme nápravu.

Na závěr citujeme komentář jednoho z hráčů startovního pole - Pavla Justa z Pardubic: "byl to fajn turnaj, čtvrthodina na partii bohatě stačí a mělo to šmrnc a spád". A to je pro nás závazek, aby tomu tak bylo i v dalších ročnících tohoto turnaje.

Výsledky

Propozice

Fotogalerie


imageMistrovství ČR v rapid šachu mládeže 2014

13. a 14. 9. 2014, Dům kultury Akord, Ostrava - Zábřeh. 9 kol, hrací tempo 20 min + 5 s/tah. Kategorie H10 - 14 a D10 - 14. Z chvaletického oddílu se na mistrovství dostavila malá výprava: Michal Jareš (1476) v kategorii H10 & táta :-)

--- pátek: Regiojet, zpoždění, tramvají noční Ostravou, prší, ubytovna

--- sobota: mlha, stále déšť, snídaně, jdeme do hracího sálu

1. kolo: italská hra, M. bílý. Soupeř (1246) ztratil kvalitu ve střední hře.

2.kolo: karokan, M. černý. Po výměnách zbyly věže, dámy a bělopolní střelci, pak věžová koncovka, soupeř (1612) měl volného pěšce. Naštěstí ho nevhodně kryl oběma věžemi zepředu, M. se dostal věžemi na první řadu a dal mat.

3.kolo: hra 2 jezdců v obraně, M. bílý (soupeř 1616). Hraje se na druhé šachovnici - nejvýše v turnaji. M. ztratil kvalitu v zahájení, pak se mu povedlo vyrovnat a měl i pěšce navíc. Koncovka nestejných střelců + pěšci 6:5. Černý si ale vytvořil volného pěšce, kterého prosadil.

--- přestávka na oběd

4.kolo: slovanská, M. černý, soupeř 1509. Bílý měl věž proti střelci, Míša se snažil blokovat pozici. Pak ale bílý obětoval věž za střelce a prosadil pěšce.

5.kolo: hra 2 jezdců v obraně, M. bílý, soupeř 1295. Míša ztratil kvalitu ve střední hře, pak přehlédnutím v koncovce věž.

6.kolo: karokan, M. černý, soupeř 1307. Přehlédnutí cca v 10. tahu, nechal stát nekrytého jezdce, pak už partii nezachránil.

--- neděle

7. kolo: průběžně 35. místo ze 46 před 7. kolem. Francouzská, přetažení na e5, M. bílý, soupeř 1282. Černý velkou rošádu, výměny, M. vedl o 2 pěšce, pak získal kvalitu. Koncovka - bílý D+V, černý D+S.

8. kolo: karokan, M. černý, soupeř 1262. Věžová koncovka, Míša vedl o pěšce, zablokovaná pozice. Remíza, asi spravedlivá, nejspíš by stejně partie skončila opakováním tahů.

9. kolo: M. bílý, soupeř 1270. Černý ztratil kvalitu, v koncovce měl M. jezdce navíc. Pak ho obětoval a postavil dámu.

Konečný stav: 24. místo ze 46, 4,5 bodu z 9, výkon 1365.

zase tramvaj, Ostrava Svinov, pendolino do Pardubic, osobák ujel, v 17:15 konečně doma

Obecně: M. začal dobře, ale v sobotu odpoledne ztratil koncentraci a dělal chyby. V neděli zase hrál pěkně. Bylo to náročné, všichni soupeři hráli přinejmenším slušně. Asi jsme to taky v sobotu přehnali s partiemi mezi koly, sehráli jsme jich hodně - mezi koly bylo vždycky dost času. Rozhodně dobrá zkušenost. V kategorii dominovali kluci z Beskydské šachové školy, ti na předních místech byli o třídu výš. Organizace dobrá, možná moc velké prodlevy mezi koly. Sál skvělý, jídlo fajn, ubytování nic moc. Ostrava !!!

OJ

Výsledky kategorie H10

Fotografie z průběhu turnaje.

TOPlist